KAYBETTİKLERİMİZ
KAYBETTİKLERİMİZ
Mustafa Ünal Mahmut Hüseyin Fatma Sakallı Meryem Kelleci Bahaettin Karakoç Cennet Dolgun Emine Demir Yusuf Şahan Sultan Kaya Hatice Çelik Dursun Elmas Yanık Osman Mehmet Uyan Hüsne Önaran Süleyman Danışman Mustafa Tekin Şerif Karabıyık Kıdılı Mehmet Mustafa Yiğit Zeynep Kekil (Besi) Eşefatma Resim Fatık Kuzu Fatih Güngör (şehit) Cafar Ali Vırıt (helete) Meryem İğde Elif Keklicek Süleyman Demir Seda Güney Usta Ali Onaran Ahmet Götürmen Elif Çolak Hasan Kekil Ali Temizyürek Fadime Zorkun Ayşe Çakıl Sultan Erdinç Solak İbrahim Sakar Ali Tatlı (Tekere Ali) Vakkas Küpelikılınç Ayşe Vırıt Uğur Kekil Aloca Yusuf Gök Muhammet Çokak Adem Karagöz Mehmet Kayaakay Orhan Sürmen Memiş Tekerlek Veli Çadır Sultan Çetinkaya Mustafa Çağlar Elif İğde Ayşe Yorulmaz Yusuf Kurt Hüsne Kurt Fadime Mısır Mehmet ENGİZEK Şerif Bozdere Fatih Bozdere Emine Bozdere Hatice Sakallı Karamemiş Kuş Hasan Nurhak İbrahim Zorgün Kemal Yavuz Veli Onay Durmuş Üstün (berduş) Elif Öztürk Ahmet Çolak Elif İncecik Sema Çalışkan Kuyumcu Yaşar Uyan Ümmühanı Kelleci Tosun Ali Elif Özbek Fakı Ahmet Koraycan Kırıcı Kara Ali Döş Demirci Abdullah Mehmet Göker Derviş Elif Zorkun Hacıyusuf Kekil Ayşe Ibrık Güler İsmail Küçük Mesut Canlı Mahmut Barak Onbaşı İbrahim Filiz Elif Filiz Onbaşı Hasan Hatice Filiz Ayşe Filiz Ibrık Funda Rande Fatma Karasu Hakan Tolga Yiğit Kalander Battal Şerif İğde Eşe Fatma Yaman Zeynep Tekerek Durdu Kuru Yusuf Güler Sinan Aksu Nihal Dere Ahmet Çetinkaya Zeynep Sağlam Koko Süleyman Bozali Eşefatma Demirci Fatma Ayşe Berk Hacı Cuma Çolak

15 Eyl 2015

AHMET ALTUN KİMDİR?

                     AHMET ALTIN KİMDİR?
   Ahmet Altun lakabına (mardan) derler. Lakabıyla ünlü biridir. Babası İbrahim, annesi Havva’dır.
   1934 Yılında Çağlayancerit Köyünde doğar. Küçük yaşta babasını kaybeder. Demirciliğe meraklıdır. Bir müddet demirci ustalarının yanında çıraklık yapar.
   1950 yılında Karaveli Ali’nin kızı Ümmü ile evlenir. Askere gitmeden bir kızı dünyaya gelir.
   1955 Yılında askere gider. Dört yıl askerlik yapar. Askerde oğlunun dünyaya geldiğini öğrenir.
   Ahmet Altun iyi bir demirci iyi bir silah ustasıdır. Komutanları tarafından sayılır sevilir. Askerlerin bozulan silahların tamir eder. Askerliği biter, köyüne döner. Taş köprünün bitişiğine bir demirci dükkânı yaptırır, çalışmaya başlar. Elinden gelmeyen yoktur.  Köyde en iyi demirci olarak üne kavuşur. Demirciliğin yanı sıra çakmaklı tüfek, çifte ve kırmalı silahlar yapar.
   1962 Yılında adı bir cinayete karışır. Yakalanarak cezaevine gönderilir. On üç yıl hüküm giyer. On bir yıl ceza evinde yatar, bir ara cezaevinden firar eder, Çok sürmez yakalanır. Cezasının iki yılı affa gider. Cezaevinde silah tamirciliği, fotoğrafçılık, radyoculuk yaparak ekmek parasını kazanır. Ahmet’ in eşiyle, çocuklarıyla, arası açık olduğu halde. Birde yaşlı annesi vardır. Kadın kendisine bile bakamaz. Yinede eşi Ümmü hem kayınvalidesine bakar hem Ahmet’e harçlık gönderir.
   1973 Yılında cezaevinden çıkar. Köydeki evinin yanına bir dükkân yaptırır. Cezaevindeki sanatını sürdürür. Ayrıca mavzer, tabanca gibi silahların yenilerini yapar. Çok sürmez. İstemezleri tarafından ihbar edilir. Tekrar cezaevine girer. Üç beş ay yatar çıkar.
  1975 Yılında dev bir jeneratör alır, köye elektrik verir. Fakat kimseden elektrik parası alamaz. Elektrik işinden çok zarar eder. Bu defa kendisine bir ortak bulur, Evinin bitişiğine değirmen için bir mekân yaparlar. Değirmenin taşlarını kendisi yapar. Jeneratörü değirmenin elektriğinde kullanır. Değirmen faaliyete geçer. Bir müddet çalıştırırlar. Sonunda ortağı ile anlaşamayıp. Değirmeni kapatırlar, eski işlerine devam eder.
   Eşi Ümmü Hatun çalışkan ve yiğit bir kadındır. Evinde ip dokuma tezgâhı vardır. Çul çuval dokuyarak çocuklarının geçimini sağlar. Bir oğlu, dört kızı vardır. Oğlunu okutur, öğretmen olur. Beş çocuğunu da evlendirir. Babasından düşen tarlasını parselletip arsa olarak çocuklarına verir. Kimi ev yapar, kimi bahçe olarak kullanır. Eşinin beş evladına hiçbir faydası olmamıştır. Olanca sıkıntıları çeken Ümmü Hatun 1994 Yılının Haziran Ayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder.    
    Ahmet 1993 Yılında Zöhre Şahin ile evlenir. Yeni eşinden İki oğlu, bir kızı dünyaya gelir. 2004 Yılında eşine resmi nikâh yaptırır. Tarlasını, bahçesini, evini ve iş yerlerinin tapılarını yeni eşi Zöhre’nin üzerine verir.
    Diğer evlatlarına miras bırakmaz. Evlatları gururuna yedirip davacı olmazlar. Vefatından sonra, önceki evlatları babamız bize babalık yapmadıysa biz ona evlatlığımız yapalım diyerek cenaze defin işlerini en iyi şekilde yerine getirmişlerdir. Toplam beş kızı, üç oğlu, yirmi iki torunu, yirmi sekiz torununun torunu vardır.1934 Yılında doğan Ahmet Altun 2013 Yılının Nisan Ayında vefat eder.
-------------------

NOT: Resimde elinde gördüğünüz Mavzeri kendisi yapmıştır.


Hiç yorum yok: